Site İçi Arama
Bizi Takip Edin!

Haberler

HBVAKV Genel Başkanı Tuncer Baş: Bir toplumun kutsalı ile oynamak ateş ile oynamaktır

HBVAKV Genel Başkanı Tuncer Baş: Bir toplumun kutsalı ile oynamak ateş ile oynamaktır

PİRHA – Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde bulunan Hacıbektaş Veli Dergahı’nın bahçesine kepçe girdi. Dergahın bahçesine abdesthane yapılacağı gündeme gelirken Alevi kurumlarından sert tepkiler gelmeye başladı. Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Genel Başkanı Tuncer Baş, “Bu tamamen Alevilerin kutsallarına yönelik bir müdahaledir. Bir toplumun kutsalları ile oynamak çok tehlikeli ve ateş ile oynamak gibidir” dedi.

 

Hacı Bektaş’ı Veli Dergahına kepçe ile girerek abdesthane yapma çalışmalarına yönelik tepkilerini Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Tuncer Baş Pir Haber Ajansı’na değerlendirdi.

Hacı Bektaş Dergahına abdesthane yapmak için dergahın içinde bir yeri kepçe ile kazmaya başladıklarını belirten Baş, “Bu yapılan açıkça bir provokasyon gibi görünüyor. Çünkü son zamanlarda Alevilere yönelik bu tür şeyler ara ara yapılıyor. Ama ateşle oynuyorlar. Her şeyi bir tarafa bırakıyorum, Hacı Bektaş Veli Dergâhı’na yapılacak ciddi bir müdahale Aleviler tarafından intihale neden olacaktır” şeklinde konuştu.

“ABDESTHANE İLE ASİMİLASYONA DEVAM EDİYORLAR”

HBVAKV Genel Başkanı Tuncer Baş, “Hacı Bektaş’ı Veli Dergâhı’na yapılan abdesthaneyi 1834 yılında dergaha yapılan caminin bir devamı ve girişimi olarak görüyorum. O gün cami yaptılar, bugün de bir abdesthane yaparak asimilasyon politikalarına devam ediyorlar. Son dönemlerde dillerine doladıkları cihatçı eğitimin Alevilere yönelik pratikteki şekli olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“KUTSALLARIMIZA DOKUNDURMAYIZ”

Kulağımıza gelen bilgilere göre Hüseyin Gazi Dergâhı’na da müdahale edileceğini vurgulayan Baş, Hüseyin Gazi Dergahı’nı devletin kurmuş olduğu çakma bir Alevi Bektaşi İnanç Kurulu Vakfı’na devredecekler. Bu tamamen Alevilerin kutsallarına yönelik bir müdahaledir. Bir toplumun kutsalları ile oynamak çok tehlikeli ve ateş ile oynamak gibidir” ifadelerini kullandı.

“Bunu yapanlar ateş ile oynuyorlar” diyen HBVAKV Genel Başkanı Tuncer Baş  sözlerine şöyle devam etti:

“Bu baskılar sistematik olarak artacaktır. Ancak biz Aleviler olarak kutsallarımıza dokundurmayız. Dersim bizim kutsallarımızın olduğu yerdi ve oraları yakarak başladılar. Yakılan yerler yatırlarımızın ve türbelerimizin bulunduğu bölgelerdi. Kaz Dağları, Tahtacı Alevileri ve bizim için kutsal olan yerlerdir. Oralara da yangınlar sıçradı. Aynı şekilde Hüseyin Gazi Dergahı’na yönelik yapılmak istenenler ve en son Hacı Bektaş Veli Dergahı’na yapılmak istenen abdesthane aslında cihatçı eğitimin pratikteki halidir. Biz Aleviler olarak kesinlikle tüm bunlara tepkimizi koyacağız. Dersim’deki orman yangınlarını durdurmak için orman yangınlarının olduğu bölgeye kadar gittik. Bugün Hacı Bektaş Dergahı’na yapılmak istenen abdesthane karşı olmak içinde orada olduk ve arkadaşlarımız çok ciddi provokasyonlara engel oldular.”

“GEREKİRSE BEDENİMİZLE SİPER OLACAĞIZ”

Baş son olarak, “Yapılan zulme karşı gereken tepkimizi koyacağız. Bunu sırf kuru basın açıklamaları ile değil Dersim’de yangın yerinde olduğumuz gibi Hacı Bektaş’a gidip buna da engel olacağız. Gerekirse orada bedenimizle siper olacağız. Bu yapılan cihadist politikalara engel olup teşhir edeceğiz” şeklinde konuştu.